OBRAZOVNI PROFIL:  POLJOPRIVREDNI GOSPODARSTVENIK

TRAJANJE:  3. GODINE.

Ako voliš raditi na vlastitom obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu i biti farmer onda je poljoprivredni gospodarstvenik pravo zanimanje za tebe. Ovim zanimanjem steći ćeš znanja i vještine u proizvodnji poljoprivrednih kultura, kao i  primjenu agrotehničkih mjera – obrade, gnojidbe, sjetve, sadnje, žetve i zaštite poljoprivrednih kultura. Gospodarstvenik na mješovitom seoskom gospodarstvu obavlja sve poslove koji su vezani uz poslovanje seoskog gospodarstva, a bavi se oranjem, žetvom, poljoprivrednom proizvodnjom hrane, uzgojem životinja i raznim drugim poslovima. Ukoliko tvoji roditelji nemaju svoje poljoprivredno gospodarstvo, u našoj školi naučiti ćeš sve o koracima otvaranja obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva i o toj vrsti poslovanja. Istraživati ćeš o izravnim i neizravnim kanalima prodaje poljoprivrednih proizvoda te što se smatra primarnim, a što sekundarnim djelatnostima.  Upoznat ćeš važnost ponude i potražnje tržišta stočarskih, ratarskih, povrtnih, voćarskih proizvoda, vina i njihovih prerađevina. Ovo zanimanje može biti zanimljivo i onim mladim ljudima koji svoju budućnost vide u poljoprivrednim tvrtkama i zadrugama.

 

https://www.upisi.hr/upisi/

Popis zdravstvenih zahtjeva

 

Uredan vid, sluh, njuh, raspoznavanje osnovnih boja. Uredno kognitivno, emocionalno i psihomotoričko funkcioniranje. Uredna ravnoteža i stabilno stanje svijesti. Uredna funkcija srčano-žilnog, dišnog i mišićno-koštanog sustava. Uredna funkcija kože na otkrivenim dijelovima tijela.

Šifra škole

Srednja gospodarska škola Križevci (06-041-504)

Šifra programa

81603

Naziv škole i

obrazovnog programa

Srednja gospodarska škola Križevci

Poljoprivredni gospodarstvenik

(Industrijski model obrazovanja - IG 3g)

Osnovna zadaća industrijskih i srodnih programa jest pripremiti učenike za rad u određenom zanimanju te im omogućiti brzo uključivanje na tržište rada. Industrijski model obrazovanja (IG) podrazumijeva izvođenje teorijske i praktične nastave u školskim učionicama, školskim radionicama i industrijskim pogonima. Na kraju školovanja učenici polažu završni ispit i stječu srednju stručnu spremu i određeno zanimanje.

Trajanje godina

3

Razredni odjeli

0,71 A

Broj upisnih mjesta

15

Nastavni predmeti

značajni za izbor kandidata   

Hrvatski jezik, Matematika i prvi strani jezik

Strani jezik

Engleski/Njemački

Natjecanje iz znanja

koje se vrednuje pri upisu

Natjecanje mladih tehničara

Potrebni dokumenti

Upisnica, Svjedodžba medicine rada i dokumentacija kojom se dokazuje ostvarivanje prava na dodatne bodove

Popis izbornih predmeta za sva zanimanja:

Vjeronauk / Etika

 

POGLEDAJTE PPT PREZENTACIJU ŠKOLE

POGLEDAJTE VIDEO FILM

 

Što ću naučiti?

 

Tijekom školovanja usvojit ću  znanja o zaštiti na radu, o sigurnom kretanju na poljoprivrednom gospodarstvu, o očuvanju vlastitog zdravlja prilikom poslova u raznim vremenskim prilikama i radnim uvjetima, o sigurnom radu na visini te mjere zaštite ljudi i okoliša. Upoznat ću se sa svojstvima i mogućnostima primjene gnojiva, razlikovanjem pojedinih poljoprivrednih kultura. Naučit ću podešavati, oštriti i održavati ručne alate i strojeve. Također ću naučiti izračunavati utrošak materijala i vremena za izradu određenih operacija. Usvojit ću znanja o gnojidbi, sijanju i žetvi, a usvojit ću i teoriju i praksu sadnje poljoprivrednih kultura.

 

Gdje ću učiti i polaziti praktičnu nastavu?

 

U školskim praktikumima. Škola se brine o 38ha obradivih poljoprivrednih površina koje služe kao osnova školske ekonomije.  Školska ekonomija djeluje kroz rad ratarskog, voćarskog, vrtlarskog, govedarskog, mljekarskog i strojarskog praktikuma.

 

PG 09.jpg

 

PG 10.jpg

 

PG 11.jpg

 

PG 12.jpg

 

PG 13.jpg

 

PG 15.jpg

 

PG 16.jpg

 

PG 17.jpg

 

PG 18.jpg

 

PG 19.jpg

 

PG 20.jpg

 

PG 22.jpg

 

PG 23.jpg

 

PG 24.jpg

 

PG 25.jpg 

 

PG 26.jpg

 

PG 27.jpg

 

PG 28.jpg

 

Što mogu raditi nakon završetka školovanja?

 

Ovo zanimanje namijenjeno je prvenstveno učenicima koji misle raditi na vlastitim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima ,tj.budućim farmerima,  ali i onima koji svoju budućnost vide  u poljoprivrednim tvrtkama i zadrugama.

 

Ako tvoji roditelji imaju gospodarstvo na kojem se bavite uzgojem domaćih životinja, ratarskih kultura, voća i povrća, ovaj ti smjer omogućuje da nastaviš obiteljsku tradiciju uz primjenu suvremenih tehnologija  i dostignuća.

 

Gospodarstvenik na mješovitom seoskom gospodarstvu obavlja poslove koji su vezani za poslovanje seoskog gospodarstva.

 

Može se baviti oranjem, žetvom, poljoprivrednom proizvodnjom hrane, uzgojem životinja i raznim drugim poslovima.

 

ratarski01.JPG

 

Na nekim seoskim gospodarstvima, specijaliziranim za biljnu proizvodnju hrane, bavi se uzgojem poljoprivrednih proizvoda (kao što su žitarice, povrće, voće itd.), na drugima pak uzgojem i njegom životinja, a može raditi i na seoskim gospodarstvima koja uključuju i zemljoradnju i uzgoj životinja.

 

Većina seoskih gospodarstava nalazi se u ruralnim područjima, pa gospodarstvenici obično rade na otvorenom.

 

vrt01.jpg

 

Neki od poslova se odnose i na vožnju i rad traktorom, upravljanje složenim poljoprivrednim strojevima i opremom, održavanje i popravak poljoprivredno-gospodarskih objekata itd.

 

Potrebno je biti pažljiv i pri uporabi različitih kemijskih sredstava te pri radu s njima nositi propisanu zaštitnu opremu.

 

Bolesti mišićno-koštanog sustava, neke kronične bolesti (poput bolesti krvožilnog ili dišnog sustava) kao i preosjetljivost organizma na kožne alergene i alegrene dišnih puteva onemogućavaju obavljanje ovog zanimanja.

 

 

 

 

Popis nastavnih predmeta i broja sati po razredima (kurikulum)

 

NASTAVNI PREDMET

TJEDNI BROJ SATI

NASTAVNI PREDMET

TJEDNI BROJ SATI

1.r.

2.r.

3.r.

1.r.

2.r.

3.r.

Hrvatski jezik

3

3

3

Ratarstvo

2

1

-

Strani jezik

2

2

2

Voćarstvo

-

2

-

Povijest

2

-

-

Vinogradarstvo i vinarstvo

-

-

2

Politika i gospodarstvo

-

2

-

Povrćarstvo

1

1

-

Tjelesna i zdrav.kultura

2

2

2

Mehanizacija

2

1

1

Etika/Vjeronauk

1

1

1

Zaštita bilja

-

1

1

Matematika

1

1

1

Stočarstvo

2

2

1

Računalstvo

-

-

1

Tržište

-

1

2

UKUPNO OPĆEOBRAZOVNI  DIO

11

11

10

Obvezni  izborni predmet

2

2

1

Praktična nastava

12

12

16

UKUPNO STRUČNI DIO

21

23

24

SVEUKUPNO

32

34

34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napomena:

Obvezni izborni predmet škola bira prema regionalnoj pripadnosti (klimatsko-pedološkoj) i mogućnostima izvođenja,

poštujući redoslijed tehnologije po godinama učenja (npr.  Ekološka poljoprivreda, Ljekovito bilje, Seoski turizam, itd.)