Izbornik:

KNJIŽNICA     ASISTENTI U KNJIŽNICI     DOGAĐANJA     POPIS LEKTIRE PO RAZREDIMA     E – KATALOG

kopiraj-zalijepi / copy-paste

O školskoj knjižnici…

Školska knjižnica je 2010. godine obilježila 150. obljetnicu osnivanja!

Dakle, u Križevcima je 19. XI. 1860. godine otvorena prva poljoprivredna škola u Hrvatskoj, Kraljevsko gospodarsko i šumarsko učilište.

Po ustrojenju Učilišta osnovana je i školska knjižnica čiji je rad omogućen darovanim knjigama pojedinaca i ustanova.

Za potrebe nastave knjižnica je 1860. godine dobila 155 knjiga. Knjižnicu nastavljaju darivati pojedinci te značajne europske ustanove među kojima je i Carska kraljevska akademija znanosti u Beču.

Uz knjige, od 1880. fond obogaćuje i 20 stručnih časopisa. Knjižnica je smještena u staroj zgradi Učilišta, današnjem Učeničkom domu. Prilikom osnivanja Više poljoprivredne škole, 1960. godine, knjižnica se ne dijeli, već je koriste i učenici i studenti.

Srednja gospodarska škola se 1993. godine osamostaljuje, tj. izdvaja iz Poljoprivrednog instituta te knjižnica ostaje pod upravom Srednje škole, a knjige koriste i studenti Više škole.

Što se tiče prostora u kojem se nalazila, u 2. polovici 20. stoljeća preseljena je iz stare zgrade u današnju gdje je prvo bila smještena u prizemlju, a od 1997. godine nalazi se na 1. katu škole u današnjoj prostoriji.

S obzirom da je fond bio zajednički Srednjoj i Višoj školi, od 1994. fond knjiga Srednje škole se počinje odvajati financijski i u novoj inventarnoj knjizi.

Zanimljivosti:

• tijekom šk. god. 1899./1900. stanje fonda je umanjeno za 770 djela koje je ravnateljstvo Učilišta darovalo novoosnovanoj Kraljevsko-šumarskoj akademiji u Zagrebu

• 1919. velik broj knjiga prikladnih za visoku naobrazbu prenesen u Zagreb – osnovan Poljoprivredni fakultet

• 1979. godine profdr. Mihovil Gračanin darovao je svoju knjižnicu Višoj poljoprivrednoj školi u Križevcima

Izbornik: